Kíváncsi voltam, hogy az internetről frissen letöltött programokat sikerül-e lemezre kiírni, és d64 formátumba konvertálni, pc-n futó emulátorról futtatni a floppyn levő programokat.
A lemezek nagy része ugyanazt a néhány programot tartalmazta - ugyanaz a játéklemez kb. 15 másolatban illetve turbótöltők, másolók több példányban - úgyhogy bőven volt mire feltenni a netről letöltött játékokat és egyéb programokat.
Ehhez szükség volt még néhány dologra:
- egy olyan kábelre amellyel össze lehet kötni a PC nyomtató portját a C64 floppy meghajtójával
- egy Win98-as bootcd-re vagy a merevlemezen FAT32-es partíciójára
- a STAR COMMANDER nevű programra.
A youtube-on találtam hasznos infókat,
érdemes belenézni: https://www.youtube.com/watch?v=lhG8tSfr97c
Az X1541 kábel saját kezű elkészítése szóba se jöhetett mert nem értek hozzá és még szerszámom sincs, rendelni pedig nem akartam mert nem volt türelmem kivárni amíg kipostázzák, ezért megkerestem a közelben levő szervízt és odaadtam az alábbi képet, ami alapján meg is csinálták (fontos hogy a kábel ne legyen túl hosszú, az enyém kb. másfél méteres):
A kábelt 2000 Ft-ért csinálták meg, ami elég soknak tűnik ahhoz képest hogy az egész gép mindenestől volt ötezer, de ha órabérként vesszük a kábel árát akkor szerintem reális.
Több helyen is olvastam hogy csak régi, max 486-os gépen használható a kábel, de nekem simán működött AMD Athlon XP 1913 MHz processzoros, 2003-ban vásárolt gépen (ami persze szintén elavultnak számít de azért mégsem 486-os kaliberű).

Amivel rendesen megkínlódtam az az volt, hogy a PC-re telepített Star Commander kezelni tudja a 1541-es meghajtómat. A fenti videón az látható hogy egy WinXP-s gépbe Win98-as bootCD-t tettek és azzal indítják el a DOS-t majd a Star Commandert.
Nekem sajnos ez a módszer nem működött mert rossz a DVD meghajtóm, ezért létre kellett hoznom egy FAT32 partíciót (oda pakoltam fel a C64-es floppyra írandó D64 és T64 fájlokat és a commandert) és egy win98-as bootfloppyval indítottam újra a gépet.
A bootfloppyt készítő programot a http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm oldalról töltöttem le.
BIOS beállítások: Advanced->Integrated peripherials-Parallel port mode: SPP, (más gépeken standard vagy normal).
Ha bármi más van kiválasztva akkor a PC nem fogja felismerni a meghajtót!
Star Commander beállítások: a főmenüben (ha nem látszik, F9) az Option->Configuration->Transfer Option menüpontot kiválasztva megjelenő panelen a Serial Cable -nél az X1541-et kell kiválasztani majd (a meghajtót ugye be is kell kapcsolni és egy floppyt sem ártana beletenni (: ) a Right->Drive-nál ki kell választani a meghajtó számát: 8
A lemez újraolvasása: CTRL+R
A hibaüzenet ilyenkor: "DRIVE 8: not present", érdemes
az XCDETECT.EXE programmal is tesztelni.
Nálam minden rendben volt, a SC szépen kilistázta a floppy tartalmát:
Az Option->Configuration->Other options-nál X-et tettem a "DOS size in blocks"-hoz hogy a forrás mérete is blokkban jelenjen meg.
A programok C64 lemezre írása a sokszorosa a hagyományos PC-s lemezre mentéshez képest, néha a hajamat téptem amikor több percnyi berregés, kattogás után egy-egy hibaüzenet lett az eredmény. Néha az újraformázás sem segített.
A tapasztalataim a másolással kapcsolatban:
Formázás előtt érdemes kiadni a Validate parancsot (A User Menu az F2-vel hívható meg ahol csak ki kell választani a Validate menüpontot). Volt hogy egész más számot írt szabad helynek a parancs kiadása előtt mint utána, illetve eltűntek a lemezen levő 0 blokk hosszúságú, *-os kiterjesztésű fájlok. Ha a Validate parancs kiadását követően hibaüzenetet kaptam, a formázás sem sikerült. Az ilyen lemezre csak egyetlen programot tudtam kiírni ami el is indult, ezeket inkább kidobtam.
A formázás (F2 majd Format) menüponttal előhívható panelen az összes opciót ki kellett kapcsoljam, máshogy egyszerűen nem engedett formázni, fogalmam sincs miért.
Egy-egy program lemezre írását követően volt hogy rögtön ki is próbáltam a progit, majd reset híjján C64 kikapcs-bekapcs. Ezután viszont hiába folytattam volna a lemezre írást a Star Commanderrel, nem listázta ki a lemezt. Ilyenkor az segített, hogy az újraindított C64-en kiadtam egy LOAD"$",8 parancsot, ezután más a SC is ki tudta listázni.
Ugyanez fordítva:
Egy-egy sikertelen formázást követően A C64 nem tudta listázni a lemezt, csak azután hogy a SC-ben egy CTRL+R-el listáztam ki a tartalmát (a nagy semmit), különben csak villog a lemezmeghajtó piros ledje, hiába kapcsolom ki-és be.,,
A lényeg tehát az hogy egy megszakadt művelet után ki kell adni egy parancsot a lemezmeghajtónak, arról a helyről ahol megszakadt.
A legbosszantóbb eset az volt amikor egy - mint később kiderült - egyoldalas, de mégis mindkét szélén lyukasztott lemez B oldalát szerettem volna formázni. Persze nem sikerült, jött a hibaüzenet: "73 CBM DOS V2.6 1541". Hiába a ki-bekapcs, egy biztosan jó lemez behelyezése és listázása, "23,READ ERROR, 18.04" hibaüzenet jött, a lemezmeghajtó pedig csak erőlködött. A megoldásra véletlen jöttem rá: a hibaüzenetet nem szabad sem OK-val sem SKIP-el nyugtázni hanem F10-et kell nyomni!!
A D64 fájlok másolásával is voltak problémáim. Azt vártam hogy kijelölöm a D64 fájlt és kiadom a másolás (F5) parancsot, gondoltam majd kibontja ami benne van, de ehelyett hibaüzenetet ír ki hogy a fájl nem fér rá a lemezre.
Letötltöttem egy Multiex Commander nevű progit amivel ki lehet szedni a D64 fájlok tartalmát. Később kiderült hogy a SC-rel simán bele lehet lépni ezekbe a fájlokba mint egy mappába...
Eddig tíz lemezt sikerült megtöltenem és csak négyet dobtam ki, ami ahhoz képest nem is rossz arány hogy legalább 25 évesek ... :-)
Utolsó kommentek